Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.02.2023 09:58 (Üye) Soru : Üstadlarım Merhaba, Öncelikle böyle bir platform oluşturularak göndermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür eder kolaylıklar dilerim. Benim sorum ; vergi mükellefi olmayan kişilere GIB E arşiv sistemi üzerinden kesilen e arşiv satış faturalarının iade ve iptallerinde nasıl bir yol izlemeliyiz. Karşı taraf iade talebi oluşturamıyor. bazen 15-20 gün sonra iadeler geliyor. Bu faturaları hiç işlememe almamamız ileride problem yaratırmı ? yada iade veya iptallerini nasıl yapabiliriz. Teşekkürler

Cevap : Bu kişiler için fatura iptali yapılamaz. Mal iade edilmesi halinde Alıcıya Gider pusulası düzenlenir. Gider pusulasına önceden düzenlenen e-arşiv faturanın çıktısı eklenir. Alıcıya parası iade edilir. Gider pusulasında mal bedeli ve KDV belirtilir. Bu mal tekrar mal alışı gibi kayıt edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.