Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.02.2023 10:40 (Üye) Soru : Merhaba Sayın danışman, 2011 yılında kurulan bir ltd.şti. aynı Soğuk Hava deposu yapmak için Tarla vasfında bir araziyi 600.000 TL bedelle satın alıyor. Aldığı günden bugüne kadar tarla üzerinde hiç bir işlem yapılmamış, firma da herhangi bir ticari iş yapmamıştır. Bu bilgilere istinaden aşağıdaki sorularım ile ilgili yardımcı olabilirmisiniz. * Tarla ile ilgili 298Ç veya Geçici 32 madde kapsamında bugün itibari ile değerleme yapılabilir mi? * Tarlanın satışı durumunda oluşacak kazanç ile ilgili kurumlar vergisi istisnası var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

Cevap : Tarla ile ilgili 298Ç veya Geçici 32 madde kapsamında bugün itibari ile değerleme yapılabilir. KVK 5. maddesindeki şartlar olması halinde; satış ile alış arasındaki farkı % 50 KDV den istisna edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.