Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.02.2023 10:43 (Üye) Soru : sayın danışman; mükellefimiz yurtdışındaki eğitim kurumları ile anlaşmalıdır.Bu kurumlara öğrenci göndermekte hizmet karşılığını döviz veya TL olarak tahsil etmektedir. Ayrıca eğitim kurumunun alacağı ücreti de şirketin banka hesabı üzerinden havale etmektedir.Burada şirketin kazancı sadece hizmet karşılığı olan tutarıdır. 1-Yurtiçinde yurt dışına yapmış olduğumuz bu hizmet için kdv hesaplayacak mıyız? 2- Eğitim kurumlarına gönderdiğimiz öğrencinin kayıt vb .ücret için (şirket kazancı değil) hangi muhasebe kayıtlarını ve hesap kodunu kullanmaliyız ?

Cevap : 1-Hizmetten yararlanma Yurtdışında olduğu için KDV hesaplanmaz. 2-Özel bir kod olmaz TDHP göre giderler 700 lü hesaplarda gelirler 600 lü hesaplarda takip edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.