Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.02.2023 12:25 (Üye) Soru : Merhaba kolay gelsin. 03/01/2023 tarihinde okul kantinine giriş yapılan bir çalışan var. Okulların yarı yıl tatilinden dolayı ocak ayında 18 gün sigortalılığı var. Şubat ayında ara tatil uzadığı için ayın 18 ine kadar çalışması olmadı. ayın 18 inde okul riskli bulunduğu için yıkım kararı alındı ve işyeri kapanacak. bu işçinin için ihbar tazminatı alma hakkı varmıdır. iyi çalışmalar.

Cevap : 4857 sayılı İş Kanununun 17’nci maddesi gereği iş sözleşmesini feshetmek isteyen taraf; feshi yazılı olarak ve çalışma süresinin gerektirdiği bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa iletmekle yükümlüdür. İş sözleşmeleri; - İşi altı aydan az sürmüş işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra, ............................ İş sözleşmesini belirlenen bildirim sürelerine uymaksızın fesheden taraf, söz konusu sürenin ücretini ihbar tazminatı olarak diğer tarafa ödemek durumundadır Eğer sözleşmenizde deneme süresi var ise tazminat ödeme yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.