Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.02.2023 17:06 (Üye) Soru : Merhabalar. A uluslararası ltd.şti. Aktifine kayıtlı tırlarını, B uluslararası ltd.ştİ.ne kiraya veriyor. (tırları, B uluslararası ltd.ştİ.nin şoförleri kullanıyor.) Bu kiralamanın konusu tamamen yurt dışı nakliye (yani kiralayan firma bu kiralık araçlar ile yaptığı hasılat kdv siz) A uluslararası ltd.şti. bu kira gelirlerini KDV siz faturalandıracağını düşünüyoruz. Ayrıca A uluslararası ltd.şti. Bu kiralamadan elde ettiği hasılatı muhasebeleştirirken 602 (diğer gelirlerin altında, kira gelirlerinde mi gösterecek? Saygılarımla, iyi çalışmalar.

Cevap : Tır kiralamasında KDV istisnası olmaz. Kira tutarına % 18 KDV hesaplanır. Tır ile uluslar arası nakliye yapanların hizmetleri KDV den istisnadır. Kira geliri 600 hesap da takip edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.