Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.02.2023 17:21 (Üye) Soru : İyi günler. Yetki Belgesi olmayan ve ikinci el oto alım satım faaliyetiyle iştigal eden mükelleflerin özel matrah uygulamasından yararlanamayacağı durumu mevcut. Bu mükellef binek otomobiller için vergi mükellefi olmayanlardan aldığı araçlar için araç bedelinin tamamına % 1 KDV mi uygulamalıdır? Yine vergi mükellefi olanlardan faturalı araç alışlarında eğer kendisine kesilen fatura özel matrahlı alınmışsa ya da % 1 veya % 18 KDV oranlarıyla alınmışsa yine de tüm satışlarını % 1 KDV oranıyla mı düzenlemek zorundadır? Son olarak ticari araç satışları için faturalarda uygulaması gereken KDV oranı nedir? Teşekkürler. İyi çalışmalar.

Cevap : İkinci el araç alış satışı yapan mükellefler Binek, ticari farkı olmaksızın sattıkları taşıt için % 18 KDV uygulayacak (29 Mart 2022 Tarih ve 31793 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5359 CUMHURBAŞKANI KARARI )
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.