Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.02.2023 09:44 (Üye) Soru : Merhaba, instegrama bir firma aracılığı ile reklam vermekteyiz.firmadan bize 5500+kdv bir döküm geldi ve ödemesini yaptık. Bu durumda yurt dışında mukim ülkemizde her hangi bir uzantısı olmayan firmaya yapılan ödeme de %15 stopaj uygulanmaktadır. Öğrenmek istediğim; 1- İnstegram'ın Türkiye de temsilciliği yok mu? yani %15 stoppaj bildirilecek mi? 2-Gelen dökümde 5500+kdv(990) ödemeyi yaptık. bu kdv yi indirip kdv 2 de mi bildiricez. bu kdv yi iki kez mi ödemiş oluyoruz. yoksa 6490 tl üzerinden brüt alıp mı bildiricem. Burası biraz karıştı .Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Cevap : Google,instegram ve Facebook gibi Sosyal medya üzerinden reklam hizmeti satın alma işleminde, söz konusu hizmetten Türkiye'de faydalanılmış olması ve Google firmasının yurt içinde ikametgâhının, işyerinin, kanuni merkezi ve iş merkezinin bulunmaması şartı ile , KDV Genel Tebliğine göre ; “Türkiye’ye getirilen hizmet, Türkiye’deki firmanın Türkiye’deki faaliyeti ile ilgili ise, hizmetten Türkiye’de faydalanılmıştır. KDV Genel Tebliği’nde, yurt dışından sağlanan hizmetlere ait KDV’nin hizmetten faydalanan yurt içindeki muhatap tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edileceği açıklanmıştır. Dolayısıyla yurt dışından sağlanan ve KDVK’nın 1/2. maddesine göre hizmet ithali kapsamında değerlendirilen işlemlere ait KDV'nin, hizmetten yararlanan Türkiye’ de mukim kişi ve kuruluşlarca sorumlu sıfatıyla verilecek olan 2. no.lu KDV beyannamesi ile beyan (KDV oranı % 18) edilerek bağlı bulunulan vergi dairesine ödenmesi, 1 no.lu KDV beyannamesinde de gösterilerek indirilmesi mümkün olacaktır. Yurtdışındaki firma KDV Tahsil edemez. Yapmış olduğunu ödemedeki KDV şeklen hesaplanan rakamdır. (2) KDV beyannamesinde 6.490 TL üzerinden % 18 KDV hesaplayacaksınız. İkinci kez KDV ödemiyorsunuz. Satın aldığınız hizmetin bedeli 6.490 TL dir. Yapılan ödemeden % 15 oranında GV stopajı yapılarak muhtasar beyanı ile beyan edilerek ödenecek,
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.