Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.02.2023 11:30 (Üye) Soru : Danışmanım merhabalar, Ocak 2023 ayı ba bs lerin boş olarak kalması ile birlikte çok fazla gereksiz bilgi dolaştığıdan dolayı sizden net cevabı almak istedim. 1-) Vergi mükellefi olmayan kişilere ait muhtasar beyannamede bildirdiğimiz brüt kiralar Ba beyannamede gösterilecekmidir? 2-) Sigortalama faailyetleri Ba da bildirilecekmidir ve bildirilecek ise sigorta şirketimi beyan edilecek yoksa acenta mı beyan edilecektir?

Cevap : 1-) - Vergi mükellefi olmayan kişilere ait muhtasar beyannamede bildirdiğiniz brüt kiralar Ba beyannamede gösterilecektir. ( Yaklaşık 10 yıldır kira ödemeleRi BA formunda bildiriliyor. Şayet ; Bankadan "e-dekont" ALINMASI HALİNDE BA FORMUNDA BİLDİRİLMEZ. 2 ) -ACENTE Aşağıdaki linkde bulunan yazımızı inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/3648/Mevzuat-Dosya/05122022-ba-bs-aciklama.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.