Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.02.2023 13:15 (Üye) Soru : Sayın yetkili; Bir mükellefimiz Engelli raporu olan annesi üzerine 1 araç satın alıyor.Aracı oğlu ve gelini kullanabiliyorken 2. derece akraba sayılan torunu kullanamıyor.Bu kadın engelli ve yaşlı ve torunu sürekli onunla yaşadığı için onun şöförlüğünü de yapması gerekiyor.Bu kapsamda bize noterden düzenlenen bir iş sözleşmesi ile şöforlük vasfı ile torunun da aracı kullanabileceğini söylediler , Şimdi noterden düzenlenen iş sözleşmesinde engelli kadın işveren , torunu işçi (şoför ) olarak gözüküyor, bu kapsamda sgk kapsamında yükümlülüğü ne olacaktır ? Kolay işverenlik ile Sgk şifresi alınıp sigorta yapılabilir mi ? Görüşlerinizi rica ederiz, teşekkürler.

Cevap : Diğer Ücretler GVK Madde 64 aşağıda yazılı hizmet erbabının safi ücretleri takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgari ücretin yıllık brüt tutarının % 25’idir. Kazançları (4369 sayılı Kanunun 81’nci maddesiyle değişen ibare) basit usulde tespit edilen ticaret erbabı(4) yanında çalışanlar; Özel hizmetlerde çalışan şoförler; Özel inşaat sahiplerinin ücretle çalıştırdığı inşaat işçileri; (202 sayılı Kanunun 30’uncu maddesiyle değişen bent) Gayrimenkul sermaye iradı sahibi yanında çalışanlar; Gerçek ücretlerinin tespitine imkân olmaması sebebiyle, Danıştayın müsbet mütülaasıyla, Maliye Bakanlığınca bu kapsama alınanlar. Diğer ücretler için yıllık beyanname verilmez, diğer gelirler nedeniyle beyanname verilmesi halinde de bunlar beyannameye ithal edilmez. Yukarıdaki 64/2 maddeye göre çalışan şoför ikametinin bulunduğu vergi dairesine müracaat ederek vergilendirilmesini kendi yapar. İkametinde bulunan SGK müdürlüğünden işveren dosya açtırır. İşveren ödediği ücret için sadece SGK kesintisi yapar gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.