Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.02.2023 16:23 (Üye) Soru : DEĞERLİ MESLEKTAŞIM. DEĞERLİ ÜSTADIM. ŞİRKETTE ORTAĞIN EŞİNİN ARACINI FİRMAYA KİRALADIK. ( EMSALLERE UYGUN ŞEKİLDE) STOPAJ DA %20 TEVKİFAT YAPMAKTA VE AYRICA -KDV 2 BEYANI VERMEKTEYİZ. KDV 2 BEYANINDA YAZILAN ÖDENECEK KDV 2 RAKAMINI KDV 1 BEYANINDAN 191 SORUMLU SIFATIYLA İNDİRİLECEK KDV BÖLÜMÜNE DE YAZIYORUZ. SORUM ŞUDUR. Araç kirasından dolayı verdiğimiz kdv 2 beyanını kdv 1 beyanından düşme şartı varmı - / vergi dairesindeki memur aradı ve kdv 2 beyanını ödenmeden düşmeyeceğimizi söyledi. Böyle bir dayanak varmı efendim. Biz kdv 2 ödeme yükümlüğünün kalktığını biliyoruz. Kalkmadı diyor memur

Cevap : İndirim yapılması için 2 nolu KDV de tahakkuk eden verginin ödeneceği şartı olmaz. Dayanak var ise memur size ibraz etsin.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.