Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.03.2023 13:53 (Üye) Soru : ÜSTADIM İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM. SİZLERE SORUM ŞU 2021 YILI KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ OLAN LTD ŞTİ' NİN MUHASEBE İŞLEMLERİNİ YAPTIM. 2022 YILI SONLARINDA BENDEN DEFTER VE BELGELERİ ALDILAR ŞİMDİ BU FİRMA YETKİLİSİ 2021 YILI İÇİN SON 6 AYLIK DÖNEME AİT GELİR VE GİDER FATURALARINI KAYITLARDAN ÇIKARMAMI İSTİYOR BU KONUDA DÜZELTME BEYANNAMESİ VERMEMİ TALEP EDİYOR. BU TALEP İÇİN KENDİSİNDEN BİR DİLEKÇE ALACAĞIMI SÖYLEDİM KABUL ETTİ. FAKAT BENİM ADIMA BU DÖNEMLEREDEKİ GELİR VE GİDER FATURALARINI ÇIKARTMAM DÜZELTME BEYANNALI YAPMIŞ OLMAM NE GİBİ BİR SONUÇ DOĞURUR TARAFIMA HEM MESLEK MEVZURATI İÇİN HEM DE VERGİ MEVZUATI İÇİN NASIL BİR SONUÇ DOĞURABİLİR NE YAPMALIYIM DOĞRUSU NEDİR. VERGİ DAİRESİNE SORDUM BAĞLI OLDUĞUNUZ ODANIZA SORUN DEDİLER. BİLGİ VERMENİZİ ÖNEMLE RİCA EDERİM.

Cevap : YAPILACAK DÜZENLEMEDE VE VERİLECEK DÜZELTME BEYANNAMELERİNDE GELİR AZALTICI ,GİDER ÇOĞALTILICI İŞLEMLER OLMASI HALİNDE SİZDE MÜŞTERİDE SIKINTI YAŞAYABİLİR.VERGİ UYGULAMASI KONUSUNDA VERGİ DAİRESİ BİLGİ VEREMİYOR İSE BAŞTAN SAVMA YAPMIŞTIR. DÜZELTME BEYANAMESİNDE GELİR AZALTICI İŞLEM OLMASI HALİNDE VERGİ İNCELEMSİ YAPILIR. MATRAH FARKI OLMASI HALİNDE CEZALI TARHİYAT OLUR. MESLEK HUKUKU AÇISINDAN BU KONUDA BİR İŞLEM YAPILMAZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.