Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.03.2023 16:24 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Yetkili, Türkiye de merkezi bulunan Türk ortaklı Lojistik hizmeti faaliyeti olan Limited Şirketin Polonya da Temsilcilik açması durumunda; 1-) Polonya Temsilciliğine Polonya dan alacağı Tır yada Kamyonun(Polonya da çalışacak Taşıtlar) Amortismanını Türkiye de kurumlar vergisinden Amortismanını giderleştirebilir mi? ve Şirket temsilciğine Taşıt alınacağı için herhangi bir ÖTV yükümlülüğü olur ? 2-) Polonya temsilciğinde Lojistik yük taşımacılığı ile ilgili Kurumlar Vergisi istisnası mevcut mudur?

Cevap : 1-Taşıt nerden alınır, nerede çalışırsa çalışsın Türkiye de kurulu olan Şirketin aktifine kayıt edileceğine göre elbette amortisman ve gider uygulaması yapılacaktır. Taşıt Türkiye ye getirilmediği sürece KDV ve ÖTV söz konusu olmaz. 2-İstisna yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.