Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.03.2023 18:38 (Üye) Soru : Üstadım merhabalar Yıl içerisinde bir personelin kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı verilerek işten çıkışı yapıldı. Son almış olduğu ihbar tazminatı ve maaşından dolayı devreden SGK matrahı oluştu. işten çıkışı yapılan bu kişi farklı bir iş yerine gittiği takdirde devreden SGK primini yeni işyerinde bildirmek zorunda mıdır? Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler İyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Yıl içerisinde işveren değiştiren hizmet erbabı, ücret gelirine ilişkin gelir vergisi matrahını yeni işverenine bildirmek suretiyle ücretinin gelir vergisi tarifesine göre kümülatif olarak vergilendirilmesini talep edebilir. Bu durumda yeni işveren kümülatif matrahı dikkate alarak tevkifat yapar. Yıl içinde birden fazla işverenden elde ettiği ücret gelirleri kümülatif matrah dikkate alınarak vergilenen hizmet erbabının bu gelirlerini yıllık beyannameyle beyan etme yükümlülüğü bulunması durumunda, yıllık beyannamede bildirilen matrah üzerinden hesaplanan gelir vergisinden kümülatif matrah dikkate alınmak suretiyle tevkif suretiyle ödenen vergiler mahsup edilebilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.