Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.03.2023 15:33 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışman. Bir e ticaret sitesi aracılığı ile yurtdışına ürün gönderen mükellef, fatura keserken faturaya aracı sitenin kestiği komisyonları dahil edecek mi , yoksa hesabına yatırılan tutara mı fatura kesecek.? Ayrıca bu e ticaret sitesi dövizi TL ye çevirip hesabımıza yatırıyor, biz faturayı döviz mi Tl mi kesmeliyiz.? E ticaret sitesinin bildirdiği komisyon için kdv 2 beyanı ve muhtasar verilmeli mi?

Cevap : Satılan mal bedeli kadar fatura düzenlenir. Fatura Döviz cinsinden düzenlenecektir. Komisyoncu aldığı komisyon için size ayrıca fatura veya fatura yerine geçen belge düzenlemesi gerekir. KDV 2 beyanı ve muhtasar beyanname verilmeyeceği görüşündeyiz. Hizmet den yararlanma Yurt dışında olmuştur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.