Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.03.2023 16:29 (Üye) Soru : Merhaba; E Fatura mükellefimiz 2023 Şubat ayına 10 adet E Arşiv fatura kesmiş.Kesilen E Arşiv faturalarının hükmü nedir?Bu faturalarla ilgili yapmamız gereken işlem nedir.kayıtlara almalımıyız?Cezai müeyyidesi hakkında görüş talep ediyorum.. teşekkürler..

Cevap : E fatura kullanan mükellefler, mal ve hizmet sattıkları alıcı e-fatura kullanan mükellef ise bunlara e-fatura düzenlemek zorunda dır. E-fatura mükellefi değil ise bu alıcılar e-arşiv fatura düzenlenir. E-fatura düzenlenmesi gerekir iken e-arşiv fatura düzenlenmiş ise elbette bu faturalar hukuki belgedir. Kayıtlar alınır. Ancak; bu durumun Maliye tarafından tespitinde her fatura için fatura bedelinin %10 oranında özel usulsüzlük cezası kesilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.