Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.03.2023 10:42 (Üye) Soru : İYİ GÜNLER DİLİYORUM. HAFTA İÇİ 40 SAAT CUMARTESİ GÜNÜ 5 SAAT ÇALIŞMA OLAN İŞİYERİN DE. BİR İŞÇİ CUMARTESİ GÜNLERİ İŞE GELEMEYECEĞİNİ BU NEDENLE MAAŞINDAN KESİLMESİNİ TALEP EDİYOR. İŞVEREN MAAŞINDAN KESİLMEK ŞARTIYLA CUMARTESİ LERİ İZİN VERİYOR. SORUM. AYLIK 4 HAFTA x 5 SAAT= AYDA 20 SAAT YAPIYOR. BU DURUMDA AYDA 4 GÜN OLAN (PAZAR GÜNÜ) HAFTALIK ZİNİ 3 GÜNE DÜŞER Mİ? EKSİK GÜNÜ KAÇ GÜN OLMALI EKSİK GÜN NEDENİ NE OLMALI.? PUANTAJ KAYITLARIMI ; DİĞER ÜCRETSİZ İZİN Mİ? )TEŞEKKÜRLER

Cevap : işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen 45 saatlik süreyi iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir. Bu işçi 45 saati tamamlamıyor. Eğer işveren ile rızai ve yazılı bir anlaşması var ise çalışmadığı saatler toplamı/7,5= sgk bildirilmesi gereken süredir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.