Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.03.2023 11:17 (Üye) Soru : Müşterimiz %8 ile toptan kumaş alıyor yine %8 ile toptan fermuar alıyor. Kumaşa baskı yapıp fermuar takıyor ve tekstil cüzdan üretip toptan satışla satıyor. Bu durumda kumaştan mamul cüzdanların toptan satışı ve perakende satışı kdv oranı ne olmalı. Teşekkürler.

Cevap : % 18 KDV oranı uygulanır. (KDV 39 nolu Sirküler) f) Çanta, Bavul, Valiz vb. Eşya Katma değer vergisi oranlarına ilişkin 2002/4480 sayılı Kararnamenin eki II sayılı listenin (B) bölümüne eklenen 20 nci sırada, "Her nevi maddeden mamul çanta, bavul, valiz ve benzerleri," hükmü yer almaktadır. Aşağıdaki ürünler bu kapsamda değerlendirilmektedir. Her nevi maddeden, bavullar, valizler, okul ve evrak çantaları, el çantaları, spor çantaları, erzak çantaları, sırt çantaları, portföyler, ( cüzdan , gözlük kılıfları, dürbün mahfazaları , fotoğraf makinesi mahfazası, müzik aletleri mahfazaları, silah ve tabanca, bıçak kılıfları, sigara ve tabaka kutuları mahfazaları ve benzeri mahfazalar hariç). Yukarıdaki tanıma göre Parantez içindekiler için % 18 oranı uygulanır Parentez dışındakiler için % 8 uygulanır. (II sayılı listenin (B) bölümü 20.sıra)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.