Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.03.2023 11:58 (Üye) Soru : Merhaba, tekrar yazdıgım için kusura bakmayın. ssk işlemleri karışık oldugu icin hata yapmak istemiyorum. EYT dosyasına baktım. fakat şunu anlamadım. 1 - EYT kapsamında emekli olacak. yaş dışındaki tüm şartları (giriş tarihi - prim günleri - sıgortalılık süresi) EYT ye uyuyor. bu 4 kişi mart itibari ile, KIDEM TAZMİNATI alarak, emeklilik dolayısı ile ( SGK işçi cıkış 8 kodu ile - Emeklilik (yaşlılık) veye toptan ödeme nedeniyle) işten cıkışlarını istiyorlar. bende SGK dan emeklilik yazısı almadan bu şekilde çıkış veremeyecegimi söyledim. 1 - SGK'dan EMEKLİLİK YAZISI GETİRMEDEN emeklilik dolayısı ile ( SGK işçi cıkış 8 kodu ile - Emeklilik (yaşlılık) veye toptan ödeme nedeniyle) işten cıkışlarını verebiliyormuyum ? 2 - SGK'dan EMEKLİLİK YAZISI GETİRMEDEN işcilere kıdem tazmınatı ödeyebilirmiyim? ilginiz ve yardımınız icin teşekkurler

Cevap : SGK emeklilik yazısına ihtiyaç bulunmamaktadır. İşyerine emeklilik dilekçesi vermesi yeterlidir. Siz zaten işçinin çıkışını dilekçeye istinaden 8 kod ile yapıyorsunuz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.