Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.03.2023 10:06 (Üye) Soru : Merhaba, Türkiye'de SGK lı olarak çalışan kadın İngiltere'ye yerleşti ve İngiltere'de iken doğum yaptı. * Türkiye'de Emeklilik işlemleri için İngiltere'de doğum nedeniyle borçlanma yapılabilir mi? Bu borçlanmayı Türkiye'de mi yoksa İngiltere'de mi yapmak lazım.. * Türkiye'de emeklilik için İngilitere'deki çalışmaları ile ilgili hizmet birleştirmesi yapılabilir mi?

Cevap : İngiltere ile sosyal güvenlik anlaşmamız bulunmaktadır. Borçlanma kapsamındaki süreler yurtdışında geçen sigortalılık süreleri, bu süreler arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri, ev kadını olarak geçen sürelerdir. Borçlanmanın türkiye de yapılması gerekir. Evet borçlanma yoluyla hizmet borçlanması yapması da mümkündür.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.