Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.03.2023 08:57 (Üye) Soru : İyi günler, Gerçek Faydalanıcı ile ilgili sorum olacaktı. 2022 09 Eylül ayında 4 ortaklı her biri % 25 EŞİT hisseli ve 3 müdürlü bir limited şirket kurduk. Gerçek faydalanıcı beyannamesi vermeye kalktığımızda sistem % 25 hisseyi AŞMADIĞI için GİB bizden gerçek faydalanıcı almadı, fakat geçen ay Vergi Dairesi bize Gerçek Faydalanıcı verilmediği diye 10.200 T.L. Özel Usulsüzlük CEZASI kesti, bizler bu durumda ne yapmalıyız ? Nasıl hareket etmeliyiz ?

Cevap : Ortakların hisseleri %25 ve aşağısında olması halinde Gerçek faydalanıcı formunda İMZA YETKİLİ KİŞİ VEYA KİŞİLER YAZILMASI GEREKİRDİ. Kesilen usulsüzlük cezası için ;Uzlaşmaya başvurulabilir, Vergi mahkemesinde dava açılabilir veya VUK 376 göre indirimli ödeyebilirsiniz. Bizim önerimiz Uzlaşmaya baş vurmanız yönündedir. Gerçek faydalanıcı işlemleri için daha önce üyelere sunduğumuz duyuru yazımıza aşağıdaki linkden ulaşabilirsiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/2795/Mevzuat-Dosya/Gercek-faydalaniciya-iliskin-bildirim-formu-hakkinda-aciklama-ek-25082021.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.