Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.03.2023 15:08 (Üye) Soru : EYT kapsamında emekliliğe hak kazanan personelin emeklilik sonrası çalışmaya devam edecek olması halinde, başvuru yapabilmesi için emeklilik sebebiyle çıkış işlemi ve sonrasında sgdp' li olarak giriş işleminin hangi tarihte yapılması gerekiyor? 1 Nisan itibariyle emekli sayılacakları için, sgdp' li olarak giriş işleminin 1 Nisan itibariyle yapılması mı gerekir? Aksi takdirde, örneğin bugün 6 Mart çıkış yapıp, 7 Mart' ta sgdp' li olarak giriş yapılması yanlış olmaz mı? Zira bu kişiler emeklilik statüsüne 1 Nisan itibariyle geçiyor olmayacaklar mı?

Cevap : Yaşlılık aylığı almak için 08 koduyla çıkışı yapılan işçinin e devletten başvuru yapıp barkodlu yaşlılık aylığı tahsis belgesi almasıyla işe girişi sgdp li olarak yapılır. Kişiler başvuru ve inceleme neticesinde başvuru tarihi esas alınarak emekli olurlar ve takip eden ay içinde de yaşlılık aylıkları bağlanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.