Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.03.2023 10:37 (Üye) Soru : Emeklilikte sgk-bağkur ödemelerinde en son sgk yada bağkurdaysa prim yetmeyip doğum yada askerlik borçlanmasında en son gözüken bağkur olarakmı dikkate alınır sgk mı..tşkler kolay gelsin.Yada borçlanmalar neye göre dikkate alınır

Cevap : Doğum borçlanması yapan kişinin ; Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir. - Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla üç defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 6 yıla tekabül etmektedir.) borçlanabilir. Bu süre 4a sigortatlılıktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.