Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.03.2023 10:55 (Üye) Soru : Sayın İlgili, EYT süreçleriyle ilgili bazı konular ; 1. EYT sebebiyle işten ayrılış bildirgesi verilen çalışan, çalışmaya devam edecekse, SGDP’ ye tabi “İşe giriş bildirgesini” hangi tarihte vermeliyiz ? / verebiliriz ? 2. EYT sebebiyle işten ayrılan/işten ayrılış bildirgesi verilen çalışan, bu tarihi takip eden 30 gün içerisinde aynı işyerinde SGDP ye tabi çalışmaya başlarsa, İşveren Priminden %5 indirim yapılacak. Grup şirketleri bünyesinde (ortakları aynı kişiler), birden çok şirket var, bazı şirketlerin birden çok SGK İşyeri numarası var (Merkez Ofis , Atölye İmalathane, Şube..) SGDP’ de %5 Teşvikten faydalanma açısından ; İşyerinin cari/geçmiş borçlarının bulunması önemli midir ? Şirketin aynı SGK Sicil Numaralı işyerine mi giriş yapılmalı ? Şirketin, başka SGK Sicil numaralı işyerine girişi yapılabilir mi ? Grup şirketler içerisinde diğer şirketlere girişi yapılabilir mi ? Bu vb. konular Odamız web sitesindeki dokuman, soru-cevap bilgi kaynaklarına eklenebilir mi? Teşekkürler.

Cevap : işçinin emeklilik talep dilekçesi alınıp 08 kodu ile çıkışı yapılır işçi yaşlılık aylığı barkodlu başvuru belgesini getirir ertesi güne işçinin sgdp gırişi yapılır. Destekten yararlanabilmesi için prim borcunun bulunmaması gerekir. emekliliğe hak kazandığı işyerinden başka işyerine de işçinin de yazılı rızası ile sgdp li girişi yapılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.