Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.03.2023 11:00 (Üye) Soru : 4a ile başlayıp 4B veya 4C den Emekli hesabında 4a başlangıç tarihini bire bir kabul etmiyor, 4b veya 4c başlangıcını 4a süresi kadar geriye çekiyor..Geriye çekilen tarih 8 Eylül 99 altına düşerse Eyt Kabul oluyor..Aksi halde olmuyor. YUKARIDA YAZILDIĞI GİBİ 4A YA GÖRE EYT Lİ OLAN BİRİ SONRADAN 4B OLDUYSA VE SSK GÜN SAYISI BAĞKUR GİRİŞİNİ 08/09/1999 UN ÖNCESİNE ÇEKMEZSE EYT Lİ OLUNMUYOR MU? Bu soruyu 03/03/2023 tarihinde İSMMMO danışma birimine sordum; Bağkur başlangıcından SSK gün sayısı kadar geri gelinen tarih işe başlama tarihi olur dendi. AYNI GÜN İSMMMO SEMİNERİNDE SORDUM; ÖYLE BİRŞEY YOK, EYT LİSİNİZ DENDİ.SSK GÜN SAYISI KADAR GERİ ÇEKME 2002 DE ÇIKAN BİR KANUN İLE ALAKALI DENDİ. Bu sorunun net cevabı nedir.Buna göre askerlik borçlanması yapacağım veya yapmayacağım.

Cevap : öncelikle çalışma hayatınıza ilişkin verileri tarihleri ve statüleri ile yazabilirseniz size daha doğru cevap vermiş oluruz. Kanunlar tarihler itibariyle değişikliğe uğramış olup sigortalılık statünüz ve yılına göre size farklı cevap vermek gerekir. Aksi halde genel olarak sorduğunuz 4a 4b çakışması yıllar itibariyle hep farklı hesaplamalara tabi olmuştur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.