Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.03.2023 17:19 (Üye) Soru : Merhaba, şirket 2 ortaklı. İkisi de kardeş. Abi, xxxxx imza yetkilisi ve serbest muhasebeci. Muhasebe hizmetlerini yapıyor beyannameleri hazırlayıp yolluyor. Vergi dairesi, müdür serbest muhasebeci olamaz diyerek beyanname vermemizi engelledi. Aşağıdaki şekilde bir çözüm düşündüm. . 1- Bedri Tunca müdürlükten ayrılıyor. imza yetkisi iptal ediliyor. 2- Kardeşi imza yetkili müdür olarak seçiliyor. Uygun mudur. Siz başka birşey tavsiye ederseniz, bilmek isterim. Saygılarımla. Not: Çözüm, size yardımcı olmak gayesiyle yazıldı. sizleri arada sırada izliyorum ve çok takdir ediyorum.

Cevap : .Serbest çalışan meslek mensupları Aile bireylerinin veya bu bireylerin ortak olduğu şirketlerin beyannamelerini gönderir. Buna engel yok. Bu işlemler için sözleşme yapılır makbuz düzenlenir. Siz meslek mensubu olarak Ticari şirketlere ortak olabilirsiniz Ancak İmza yetkilisi olamazsınız Bu kural 3568 sayılı yasa yürürlüğe girdiği günden beri böyledir. Sorunuzun altına isminiz yazmayınız KVKK aykırı olur Kimlik bilgileri paylaşılamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.