Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.03.2023 16:52 (Üye) Soru : 2022 yılında bir Limited şirket Ortaklara olan borcundan mahsup etmek üzere sermaye artırma tahhüdünde bulundu. 2023'de sermayeyi artıracağı anda ortağa borç kalmadıysa ne yapılır. Nakit sermaye artırımı mı yapılır. Cevabınız için teşekkür ederim.

Cevap : Ortağa olan borç için taahhüt olmaz. 331 Hesap daki bakiye Sermayeye eklenir. Bu işlem için Şirket Genel Kurulunda sermaye artırım kararı alacak Karada artırılan sermayenin Ortakların alacağında (331 hesap) karşılanacağı belirtilir. Önceki sermayenin ödendiğine ilişkin SMMM raporu İle , ORTAK ALACAKLARININ (ORTAKLARA BORÇLAR) TESPİTİNE DAİR SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK RAPORU düzenlenecek. İstenir ise ayrıca Nakit sermaye artışı yapılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.