Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.03.2023 09:27 (Üye) Soru : 5 Hisseli tapuya sahip Vergi kesintisine (tevkifata) tabi işyeri kira gelirleri elde eden bir ailenin tüm üyeleri hisseleri oraninda GMSI verebilecek mi ? Ayrıca, Kiraci kontrati bir kişi üzerinden yapmış ve tum kira bedelini 1 kişiye ödüyor. Muhtasar beyannemesinde tevkifati 1 kişi de gosteriyor. Bu durumda diğer hissedarlarin hisseleri oraninda tevkifata tabi tutulan vergiyi beyannameden mahsup etmesi mumkun olacak mıdır ?

Cevap : Her hissedarın 2022 yılında elde ettiği Brüt kira bedeli 70.000 TL den fazla ise Yıllık beyanname verilecek.(Başka gelir unsurları olması halinde GVK 86/1-c Maddesi hükümleri uygulanır.)Kiracı yanlış yapmış Tüm hissedarları muhtasarda belirtmesi gerekirdi. Kiracı MUHSGK beyannamelerini düzeltmesi yapması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.