Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.03.2023 14:22 (Üye) Soru : Bir ticari faaliyeti bulunmayan sadece kira geliri olan kişinin 2022 yılında bağış yoluyla almış olduğu 2 adet gayrimenkul daireyi aynı yıl içerisinde 4 milyon TL ye satması durumunda değer artış kazancından vergilendirilmesi gerekir mi ? Bazı özelgelerde evet bazılarında İvasız bağış olarak elde edilen gayrimenkullerin satışında değer artış kazancı hesaplanmaz olarak bilgiler var yardım rica ederim.Not:Bu kişinin 2022 yılında 3 adet gayrimenkul alış ve satışı da olmuş.

Cevap : Bağış için Veraset ve intikal vergisi ödenmiş ise; bu G.menkullerin satışından elde edilen kazanç için değer artış kazancı hesaplanmaz. Diğer taraftan aynı yıl içinde birden fazla G.menkul alıp satılması faaliyeti ticari faaliyettir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.