Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2023 10:45 (Üye) Soru : Üstadım merhablar,yurtdışında 4 sene çalışan birisi,yurtdışında geçirdiği süreleri borçlanmak istiyor.Yurtdışı hizmet borçlanmasının bağkur statüsünden yapılıyormuş.Üstadım kişinin kendisi 5 yıldırda 4/A'lı olarak çalışıyor.Üstadım benim öğrenmek istediğim konu yurtdışı borçlanması için gerekli olan evraklar nelerdir.2.sorum bağkur primi ödersek 4/A statüsünden emeklilik şartlarını nasıl etkiler.Teşekkür ederim.

Cevap : Yurtdışında geçen sürelerin borçlandırılması için bunların borçlanma başvuru sırasında belgelendirilmesi zorunludur. Yurtdışı hizmet borçlanması başvurularında Yurtdışı süreleri borçlanma talep dilekçesi ekinde yurtdışı çalışmalarını gösterir durumlarına uygun hizmet belgelerinden biri alınır. Borçlanmanın yapılabilmesi için Kuruma ibraz edilmesi gereken belgeler, sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilen ve akdedilmeyen ülkelerde geçen hizmet süreleri ile ev kadınlığında geçen süreler itibariyle aşağıda sayılmıştır: Borçlanılan süreler sizin de belirttiğiniz gibi 4b statüsünde değerlendirilecektir. Emeklilkte tabi olunacak sigorta türü ise son 7 yıl içinde en çok hizmet bulunan sigorta türüdür. Yurtdışı borçlanması yapılan süre son yedi yılın içinde ise 4b den emekli olmanız sözkonusu olacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.