Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2023 11:26 (Üye) Soru : Sayın İlgili, net asgari ücret tutarı 7.000,00 TL'sının üzeri olduğu için mükelleflerime çalışanlarına ait maaşlarını bankadan ödeme yaptırıyorum. Ancak aynı durum KIDEM TAZMİNATI ödemeleri için de zorunlu mudur?.. Özetle; İşten çıkacak olan işçisine 152.000,00 TL kıdem tazminatı ödeyecek olan bir mükellefim, ilgili tazminatı bankadan değil de işçiye NAKİT olarak ödemesinde bir engel yada ceza var mıdır?..

Cevap : Uygulamanın usul ve esaslarını düzenleyen “Ücret, Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmelik” de 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren yürürlüğe konulmuştur. Bankalar aracılığıyla yapılacak ödeme türleri Yönetmelikteki düzenlemeye göre, işçi, gazeteci ve gemi adamının ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her türlü istihkakının (yol parası, yemek parası, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı vb.) bankalar (banka olmayan yerlerde PTT Şubeleri ) aracılığıyla ödenmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.