Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.03.2023 09:38 (Üye) Soru : Üstad günaydın kolay gelsin.Limited şirketimizin müdürüne her ay huzur hakkı ödenecektir.Huzur hakkı için alınacak şirket genel kurulu kararının noterden onaylanmasına gerek var mı.Her ay ödenecek olan huzur hakkı için tek genel kurul kararının alınması yeterli mi yoksa her ay için yeni karar mı alınması gerekir. Son olarak Huzur hakkı sgk primine tabi mi.Bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim

Cevap : Şirket Genel kurul kararı Ticaret sicilinde tescil ettirilmektedir. Ayrıca Noter onayı gerekmez. Huzur hakkı için her ay karar alınmaz. Genel kurulda bir kez alınır kararda ödeme süresi (yıllık ) belirtilir. Huzur hakkın ödemesinde sgk kesintisi olmaz. HUZUR HAKKI GVK 61. maddesinde Huzur hakkı Ücret olarak tanımlanmıştır. Şirketlerden veya diğer kuruluşlardan alınan huzur hakları için Asgari ücret kadarlık ücret ödemesinden hesaplanan GV ve DV istisnadır İstisna edilen tutarın üzerin de ödeme yapılır ise Fazlası için GV ve DV kesintisi yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.