Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.03.2023 10:19 (Üye) Soru : Merhaba, kıyılmış tütün ve makaron perakende satışı yapmaya başlayacak olan mükellefimizin bu malların alım faturaları kdv lidir. Bu durumda perakende satışta mükellef kdv li mi satış yapacak, yoksa kdvsiz özel matrah şeklinde mi satışları olacaktır. Ötv mükellefiyet olmalı mıdır? E-defter zorunluluğu var mıdır? Bilgilerinizi rica ederim.

Cevap : Perakende satış da KDV tahsil edilmez. satışlar özel matrah bölümünde beyan edilir. ÖTV ilk imalat ve ithalat da alınan vergidir. Sonraki safhalarda ÖTV mükellefiyeti olmaz. Özel olarak e-defter kullanımı yok. Belirlenen hadlere göre e-defter tutulur. 2022 yılı BRÜT SATIŞ HASILATI 3 Milyon nun üstünde olması halinde 01/07/2023 dan itibaren e-fatura 01/01/2024 den itibaren e-defter tutulacak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.