Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2023 12:23 (Üye) Soru : Hocam iyi günler. Yabancı uyruklu çalışan için 10.12.2022 tarihinde yurt için çalışma izni başvurusu yapıldı. Çalışma izin onayı 13.03.2023 tarihinde yapıldı. Çalışacak eleman şuan 06.02.2023 tarihinden itibaren yurt dışında. Sigorta girişi yapılabilir mi. Yoksa ülkemize geldiğinde mi işe giriş yapılır. 30 gün içinde sigorta girişi yapılması gerekiyor. Çalışma Bakanlığına başvuruda toptan satış elemanı olarak (Yurt dışı müşterilerimze ürünlerimizn toptan satışını yapacak) olarak bildirildi. Müşterimiz, işçinin bulunduğu (yaşadığı ülke) ülkeye ihracat yapıyor. Şuan işçinin bulunduğu ülkede iş bağlantıları yaptığı ve 1,5 ay daha yurt dışında bulunacağını işveren tarafından bildirildi. Bu konuda bilgi verebilirmisiniz, teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Yurtiçinden yapılan başvurularda çalışma izni başlangıç tarihini izleyen 30 gün içinde, yurtdışından yapılan başvurularda ise yabancının yurda giriş tarihinden itibaren 30 gün içinde SGK sigortalı girişinin, en az Bakanlığımıza beyan edilmiş ücret üzerinden, yapılması zorunludur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.