Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.03.2023 11:10 (Üye) Soru : Merhabalar Gelir vergisi mükellefi olan bir mimar ekstre olarak bir inşaat firmasından şantiye şefi olarak gelir elde etmektedir.2022 YILI içinde 4 tane aynı firmaya ait şantiyede şantiye şefliğine istinaden ücret kazancı olmuştur.Gelir vergisi ücret bölümünden 1 işveren sonra elde edilen kazançlar 70.000,00 TL aşması halinde beyan edilmesi gerekiyor diyor. Benim asıl soru şudur; 1)AYNI İŞVEREN AİT BİRDEN FAZLA ŞANTİYE GÖZÜKÜYOR OLDUĞU İÇİN GELİR VERGİSİ BU 4 ADET ŞANTİYE BİR İŞVEREN OLARAK KABUL EDER YOKSA HEPSİNİ AYRI AYRI İŞVEREN OLARAK MI DEĞERLENDİRİR? 2)AYRI AYRI İŞVEREN KABUL EDERSE VERGİ KANUNU İLK 2022 YILINDAN AÇILAN ŞANTİYE İŞVEREN GELİR KANUN GEREĞİ DİKKATE ALINMAYACAK DOĞRU MUDUR? İYİ ÇALIŞMALAR

Cevap : AYNI İŞVERENİN VERGİ NUMARASI DA "TEK" NUMARADIR. İKİNCİ İŞVEREN OLMASI İÇİN VERGİ NUIMARASI FARKLI OLMASI GEREKİR. TEK İŞVERENDEN ALINAN ÜCRET GELİRİ 880.000 TL NİN ALTINDA OLMASU HALİNDE YILLIK GV BEYANANMESİNE DAHİL EDİLMEZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.