Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2023 12:34 (Üye) Soru : Merhaba, işyerinde eyt kapasında emekli olup çalışmaya devam eden personellerin, yıllık izin hakları, ilk işe girdiği tarih itibariyle mi yoksa emekli oldukları tarih itibariyle (yeniden giriş yapıldıkları tarih itibariyle mi başlayacaktır? örnek 26.05.2021 tarihinde girişi olan personel 12.03.2023 de eyt li olup, 26.05.2023 tarihinde tekrar 14 gün izin verecekmiyiz? teşekkürler

Cevap : Yıllık izin hakkı emekli olup çalışanlar için aynı sürelerle devam etmektedir emekli olduktan sonra aynı işyerinde çalışmaya devam eden işçinin yıllık ücretli izin süresi hesaplanırken önceki ve sonraki çalışma süreleri toplanır. Zira yıllık izin, özde bir dinlenme hakkı olup, aralıklı çalışmalarda önceki dönem zaman aşımına uğramaz. Ayrıca işçinin emekli olması ve kendisine kıdem tazminatı ödenmiş olması yıllık izin yönünden sürelerin birleştirilmesine engel oluşturmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.