Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.03.2023 14:29 (Üye) Soru : Sayın yetkili, Şirket bordrosunda sgk muaf/istisna olarak görünmem halinde de şifre alabilirim diye anlıyorum cevabınızdan, doğru mu anlıyorum? Ortağı olduğum ticaret yapan bir LTD'de ücretli olarak çalışmak istiyorum, firma sahibi olmam nedeniyle 4b mecburiyetim var ama emekli olduğum için SGK ödemesi yapmam gerekmeyecek. Meslek yasası açısından sorun teşkil ediyor mu ve ayrıca herhangi bir sigorta girişim olmadan bağımlı SMMM olarak beyanname göndermek için şifre alabiliyor muyum? Teşekkürler, (10.03.2023 16:23) Şirket bordrosunda olmanız halinde şirket adına ŞİFRE alınabilir.

Cevap : Şirket bordrosunda bulunmanın tanımı Vergi ve sgk kesintisi yapılarak ücret almaktır. sgk Muafiyet veya istisnası olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.