Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2023 10:42 (Üye) Soru : Merhaba, Tek işvereden elde edilen ve zaten kesinti yoluyla vergilendirilen sadece ücret geliri olan, özel sektör çalışanların ücret geliri sebebiyle verdiği beyannamede ödenecek vergi çıkması doğru mu?

Cevap : Kanun maddesinin doğruluğu ve yanlışlığının tartışmasını biz yapamayız.. Biz burada yürürlük de olan kanunların uygulama yorumunu yapmaktayız. GVK 86. maddeye göre ; 2022 yılında tek işverenden elde edilen ücret geliri 880.000 TL dan fazla olması halinde Yıllık GV beyannamesi ile beyan edilecektir. Diğer taraftan 880.000 TL için beyanname verilmesi, halinde ödenecek vergi çıkmaz. Aksine Mükellefin kendisi eş ve çocuklarına aite Eğitim / sağlık harcamaları ve sağlık ve hayat sigorta primlerinin 89/1-2. maddedeki şartlara göre düşülmesi halinde İADE edilecek vergi çıkar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.