Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2023 11:25 (Üye) Soru : Sayın yetkili ; Mükellefim inşaat taahhüt yapım işleri tamirat tadilat v.s ile iştigal etmektedir.Ayrıca bir müşterisine proje çizim karşılığında fat kesecektir. Bu hizmeti 2.1.3.2.2 ETÜT, PLAN-PROJE, DANIŞMANLIK, DENETİM VE BENZERİ HİZMETLERi kapsamındamıdır ? Bu durumda beirlenmiş alıcılara bu hizmeti yapmışsa kdv tevkifatı vardır.Belirlenmiş alıcılar değilse kdv tevkifatı yoktur. Mükellefimizin bu hizmeti, bu kapsama mı girmektedir,yoksa "Herhangi bir teslim ya da hizmet kapsamında veya bu teslim ya da hizmetin devamı niteliğinde verilmek ve bedeli ayrıca belirlenmek kaydıyla eğitim hizmetleri danışmanlık hizmeti kapsamında değerlendirilecektir..ibaresi kapsamına giriyorsa tevkifat varmıdır keseceği faturada tevkifat güncel oranı kaç olacaktır. Teşekkür ederim.

Cevap : 2.1.3.2.2 ETÜT, PLAN-PROJE, DANIŞMANLIK, DENETİM VE BENZERİ HİZMETLERi Belirlenmiş alıcılara verilen hizmet için 9/10 oranında KDV tevkifatı yapılacak .Belirlenmiş alıcılar değilse kdv tevkifatı olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.