Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2023 12:03 (Üye) Soru : merhabalar, personelimize özel sağlık sigortası yaptırdık ve her ay düzenli olarak aylık taksitler halinde sigorta şirketine ödeme yapmaktayız. aynı zamanda ilgili ayda ödenen taksit personelin bordrosuna özel saglık sig. sosyal yardım olarak atılmaktadır. işçi bu ay işten ayrıldı ve bizde özel saglık sigoratasını iptal ettirdik. taksit ödemelerinden düşüm yaparak sigorta şirketine ödeyceğiz. Benim sorum; Maliyet: 1.100 TL fakat ben 3 ay boyunca eşit taksit girişi yaptığım için personelin bordrosuna 2.500 TL lik giriş yaptım. Arada 1400 TL lik fark oluştu. (personel bordrosuna fazla atılan) personelin bordosuna fazla atılan tutar için nasıl bir kayıt yolu izlemeliyim. (fazla giderleştirdiğim için gelir kaydı atacaksam eğer, borçlu hesap ne olmalı) teşekkürler

Cevap : Fazla gider olarak kayıt (atılan) edilen tutar 679 hesaba gelir yazılır. Borçlu hesap için personelden tahsil edilmeyecek ise 689 (KKEG) olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.