Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.03.2023 09:23 (Üye) Soru : Değerli üstadım, bir konuda bilginizi istiyorum, müşterimde 2009 yılından beri çalışan işçi var, ilk defa bu tarihte yanş 2009da sigorta başlangıçı var yaşı 60. Ancak firmada 2007 yılından beri çalıştığını sigortasının yapılmadığını söylüyor. elinde o tarihlere ait şirket kaşeli imzalı evrak var (sanırım banka veya vize için verilmiş bir yazı). İşçi gerçekten eski tarihlerde çalışmış ama hiç sigortası yapılmamış, İşverende yapmak istiyor dava falan uğraşmamak için. Sorum böyle bir durumda geriye dönük işçe giriş-çıkış bildirgesi ve APHB verebilirmiyiz , verirsek geçerli olabilir mi , bu iki yılın primi yatırılabilir mi , bu primler yatırılsa işçi emekli olacak , 2yıl önce emekli olacağı için sgk açısından geçerli sayılır mı ? tşkler

Cevap : Bu kişinin işten çıkış tarrihinden itibaren 5 yıl içinde hizmet tespit davası açması gerekir. SGK da 5 yıl hak düşürücü zamanaşımıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.