Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2023 15:32 (Üye) Soru : Hocam merhaba, Hisseli kira ödemelerinde BA bildirimi yaparken, ödeme 1 hissedara yapılmış ise BA formunu ödeme yapılan kişi olarak bildirilir diye zamanında görüş almıştım danışma biriminden. Ama 189 u aradığımızda muhtasarda nasıl bildiriyorsanız o şekilde BA yı düzenlemeniz gerekir dediler yani 2 hissedar var ise 2sinin payı ayrı ayrı BA açısından değerlendirlmelidir dediler. (birkaçkez arayan arkadaşlar da olmuş, aynı cevap) Dahası oda eğitmenleri de aynı şekilde (189 ile aynı şekilde) cevaplamış. Bu konu ile ilgili bir tebliğ yazı vs var mıdır? Ne yapalım bilemedim? Teşekkürler,

Cevap : Bu konuda tebliğde açık bir belirleme olmadığı için her kez ayrı ayrı yorum yapmaktadır. Bizim görüşümüz önceden verdiğimiz cevap gibidir. Burada verilen yanıtlar yorumdur. resmi görüş için GİB den özelge alınız. Bunlar ile uğraşmak istemiyorsanız Müşteriniz Kira ödemesi için BANKADAN "e-dekont" alsın. e-dekontlar ba formuna yazılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.