Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2023 15:36 (Üye) Soru : Merhaba; market işletmeciliği yapan mükellefim yazarkasa olarak barkod okuyuculu ve bir yazılım prog.ile entegreli yaptığı satışlarda hepsi e arsiv olarak belge kesmektedir. nihai tüketicilere 11111111 olarak kesmektedir. Fakat 500 tl ye kadar yapılan satışlar böyle olacağı 500 tl yi aşanlarda ise ad soyad tc/vkn , adres vb bilgilerin girilmesi zorunlu olduğu konusunda bilgisine ulaştık. bu sistemde ne yapmalıyız nasıl e arsiv kesmeliyiz? ve bu duruma karşı genel muhasebe kayıtlarında satış kayıtlarımız nasıl olacak? günde 300/400 adet satış işlemi gerçekleşiyor.eğer karşı taraf e fatura ya da e arsiv mükellefi ise zaten belgeleri doğru olarak kesiyor.muhasebe olarak nasıl bir yöntem uygulamalıyım ?

Cevap : Ulaştığınız bilgi yanlıştır. Bu yanlış bilgiye nereden ulaştınız ? e-arşiv faturada ÜST limit olmaz. Muhasebe kaydı için özel bir işlem yapılmaz. 100/102/108/120 (B) 600(A) 391(A) kaydı yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.