Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.03.2023 13:07 (Üye) Soru : Gelir Vergisi mükellefi,bilanço esasına göre defter tutmakta, ticari kazanç gelir tablosunda dönem karı vergi ve yasal yükümlülükler satırına ; -ticari kazanç üzerinden hesaplanan gelir vergisi mi yazılmalıdır? yoksa ; -mükellefin diğer şahsi gelirleri (menkul sermaye iradı-gayrimenkul kira geliri vs vs) sonrasında oluşan gelir vergisi mi yazılmalıdır ? Teşekkürler

Cevap : GV mükellefleri TDHP na göre hazırladıkları gelir tablosunda hesaplanan karı Ticari kar olarak ilgili satıra(Ticari kazanç satırına) yazacak. Varsa diğer gelir ve kazançlar da ilgili satırlarda beyan edilir. Beyanname de ilgili alanlar doldurulduktan sonra vergi hesaplaması sistem tarafından otomatik olarak hesaplanmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.