Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.03.2023 10:51 (Üye) Soru : Merhabalar, Mükellefim uluslararası taşımacılık firması. İş teminetme , iş organizasyonu için başka bir firmaya bu işi ve hizmeti karşılığında belli paralar ödüyor ve faturasını alıyor. Soru bu faturada kdv tevkifatı yapılıp yapılmayacağı Tevkifat yapılacak ise hangi kategoriye gireceği , kdv beyannamesinde hangi kodla beyan verileceği konusunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Cevap : Bahsettiğiniz hizmet için düzenlenecek Faturada KDV tevkifatı olmaz. Organizasyon Hizmetleri; Yemek Servis ve Organizasyon Hizmetlerinin, belirlenmiş alıcılar ile yapılması durumunda kdv tevkifatı uygulanacaktır. Belirlenmiş alıcıların personel, öğrenci, hasta, müşteri, misafir, yolcu sıfatı taşıyan kişilerin yemek ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapacakları hizmet alımlarını kapsamaktadır. Belirlenmiş alıcılar için yapılan konser, fuar, kutlama, parti, kokteyl, davet, kongre, seminer, panel, tanıtım ve benzeri hizmetler 5/10 oranın da KDV tevkifatı kapsamındadır
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.