Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.03.2023 13:17 (Üye) Soru : Merhaba, Genç girişimciden faydalanan bir mükellefimin 2021 yılında geçicisinde istisnadan yararlandırmışım, fakat yıllık beyannameyi verirken istisna uygulamadan onaylamışım. Bu durumda 2022 yılında genç girişimci istisnasından faydalanmamı engelleyen bir durum var mı? Bunun haricinde de açıklaması prodüksiyon olarak kesilen her faturaya tevkifat uygulanmak zorunda mı? Reklam faaliyetine girmeden organizasyon için sunum içeriği hazırlayan bir müşterim var ve prodüksiyon olarak faturayı kesmesini istiyor hizmet alan müşterisi. Teşekkürler

Cevap : Genç girişimci istisnası için şartlar var ise 3 yıl kullanılabilir. Verdiğiniz beyanname için düzeltme yapabilirsiniz. Prodüksiyon olarak ne yapılmaktadır ? Kelime değişikliği ile verilen hizmetin ana teması değişmez. 35 Sayılı KDV Tebliğin 11 inci maddesi ile aynı Tebliğe, “Ticari Reklam Hizmetleri” başlıklı (I/C-2.1.3.2.15.) bölüm eklenmiştir. Buna göre, KDV mükellefleri ve belirlenmiş alıcılar tarafından, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımlarında (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) (3/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.