Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.03.2023 17:19 (Üye) Soru : İyi günler, gerçek usulde kayıtlı olan bir müşterimizin stopaja tabi işyeri kira geliri bulunmaktadır. Burada ticari kazancı zarar çıkmaktadır. İşyeri kira geliri de 2022 yılı beyan sınırını geçmiş bulunmaktadır. Burada ticari kazancından olan zararı işyeri kira gelirinden çıkardıktan sonra kalan rakam beyan edeceğimiz gelir olacaktır değilmi, burada birde ticari kazancı ile ilgili geçmiş yıl zararıda bulunmaktadır. Bu zarardan işyeri kira gelirini düşebilirmiyiz, bu konuda bilgi alabilirmiyiz. İyi çalışmalar.

Cevap : Ticari kazanç zarar olarak beyannameye yazılır. tevkif sureti ile vergilendirilen Kira geliri 70.000 TL nin üstünde ise tamamı GMSİ beyannameye dahil edilir. Beyanname sistemi otomatik olarak işlemleri tamamlar geçmiş yıl zararını mahsup edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.