Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.03.2023 09:21 (Üye) Soru : Merhaba sayın üstat. Çıkan personelin kıdem tazminatını, ödendiği zaman gider kaydedip muhtasarda beyan ediyoruz. Ancak, eyt nedeniyle kıdem tazminatı taksitli alacakların hangi dönem gider kaydedileceği ve yine hangi dönem muhtasarda bildirileceği konusunda tereddüt içindeyiz. Ayrıca bir de, kıdem damga vergisinin kağıtların düzenlendiği tarihi takip eden ayda muhtasarda bildirilmesi konusu var. Sorum şu şekildedir… 1) Taksitli kıdem tazminatı ne zaman beyan edilir. 2) Kıdem tazminatı taksitli ödense de, damga vergisini muhtasar da hemen mi bildirmek zorundayız. Cevaplarınızı rica eder iyi çalımalar dilerim. Saygılar

Cevap : Kıdem tazminatı ödendiği ay gider yazılır. Mevzuat da taksitli ödeme diye bir seçenek yok. ödemenin yapıldığı İlgili ay muhtasar beyannamesinde DV beyan edilir. EYT ile ilgili farklı bir uygulama yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.