Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.03.2023 09:59 (Üye) Soru : Merhaba, Odanıza kayıtlı aktif olmayan bir üyenizim. Daha önce hazır beyan ile kira gelirlerimi beyan edebiliyordum fakat Ağustos 2022'den itibaren Sosyal Medya üzerinden gelir elde edenlere tanınan hak ile İstisna Belgesi alarak Gelir Vergisi mükellefi oldum. Bu sayede GV Beyannamesi vermeden, GV ilgili banka hesabından otomatik olarak tahsil ediliyor. İstisna Belgem olsa da Kira gelirlerimi beyan etmem gerekiyor. Vergi Dairesi ile görüştüm "bunu sadece Mali Müşavirler aracılığı ile yapabilirsiniz, sizinde kendi beyannemesini verme hakkınız var" şeklinde bilgi aldım fakat sicil servisi bu yetkiyi tanımlayamadı. Bu hususta yardımlarınızı rica ediyorum. Saygılarımla

Cevap : GMSİ ile GVK 20/B mükerrer maddesindeki kazanç farklı farklı gelir unsurudur. GVK 20/B mükerrer maddesindeki kazancınız 2022 için 250.000 TL dan az ise yıllık beyanname verilmez. Elde ettiğiniz kazanç 250.000 TL den az ise sadece GMSİ için GİB Hazır Beyan sisteminde TC ve e-devlet şifreniz ile kira gelirinizi beyan edeceksiniz. VD size yanlış bilgi vermiş. VD den zaten şifre alamazsınız. GVK Mük.Md.20/B bir kez daha inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.