Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2023 13:50 (Üye) Soru : merhaba, yurt içinden mal alım satımı yapan, normal bir ltd şti yiz. EYT den dolayı 15/03/2023 tarihinde çıkışı yapılan bir çalışanımız var. bu kişi 15 gün sonra tekrar bizim firmamızda çalışacak. bundan dolayı da 17 martta , işe başlangıc 01 nisan 2023 tarihli olacak şekilde SGDP (8 kodu) işçi girişi yapıldı. yalnız içşi girişi yapılırken, işe giriş bildirgesindeki 19 nolu alandaki 6356 SK geregince belirlenen görev kodu alanı var. biz buraya 02-işçi olarak seçtik. sorum şu: 1 - biz özel kanunlara tabi olmayan , yurt ıcınden mal alıp-satan , normal ticaret yapan kendi halinde bir ltd.şti yiz. bizim işci girişi yaparken bu kısmı boş olarak mı geçmemiz gerekiyordu? yoksa bu şekilde de yapılabiliyor mu? 2 - eger boş olarak geçmemiz gerekiyorsa , bu işe giriş bildirgesini nasıl düzeltebiliriz? 3 - e-sgk da işe giriş güncelleme mi yapmamız gerekiyor? 4 -yoksa 17 marttaki giriş bildirgesini e-sgk da iptal edip - yine e-sgk da sıfırdan bir işe giriş bildirgesi mi yapmamız gerekiyor? 5 - bu işe giriş bildirgesini bu şekilde bırakmamızın bir sakıncası var mı ? 6 - yapılması gereken düzeltme işlemleri icin bir süre var mıdır ? yoksa SGK da cezalı bir durumla mı karşı-karşıyayız? tesekkurler

Cevap : işçinin 08 kod ile işten çıkışı verilmiş ise işçi e devletten yaşlılık aylığı almak için başvuru yapar. Başvuru tamamlanınca oluşan borkodlu evrakı işverene verir. işveren barkodlu evrak ile 08 kod ile işçinin sgdp li olarak giriş yapıınız Eğer işçi emekli olup çalışmaya devam edecek ise ertesi güne girişe yapılabilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.