Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.03.2023 11:14 (Üye) Soru : Merhaba, 493902-KARA YOLU ŞEHİR İÇİ VE ŞEHİRLER ARASI HAVAALANI SERVİSLERİ İLE YOLCU TAŞIMACILIĞI" faaliyeti ile iştigal eden bir müşterim var. işyeri adresi olarak babasının evini gösterip kira kontratı yapmıştık. şimdi başka bir adrese taşınıyor ve bunun ile ilgili iki sorum olacaktı. bu faaliyet kodu ile iş yapanlar vergi dairesine araçları ile mi gidip yoklama tutturuyor ve devamında kira kontratı yapmalarına gerek yok mudur? kira kontratı yapmak gerekir ise yeni taşındığı adresi işyeri için gösterecek fakat bunun için kiraladığı evin tamamı üzerinden mi stopaj yapması lazım yoksa evin bir kısmını işyeri olarak gösterip bir kira kontratı mı yapması gerekir. bu durumda ev sahibi ile iki adet hem konut hem işyeri olarak mı kontrat düzenlemeli. saygılarımla.

Cevap : Yoklamanın nasıl tutulduğu konusunda bilgimiz yok. Yeni adresteki yeri çin TEK kontrat yapılır. Kiranın TAMAMININ brüt tutarı üzerinden % 20 GV stopajı yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.